Истинско удоволствие е за екипа на „София Филм Фест“ да представя най-доброто и важно българско кино от последните години пред публиката на ЧЕЛОПЕЧ! За поредна година жителите и гостите на града могат да бъдат сигурни, че всяка НЕДЕЛЯ вечер през АВГУСТ има #КИНО
в ПАРК „К О Р М И Н Е Ш” със СПЕЦИАЛНО подбрани филмови творби!
ВХОД - С В О Б О Д Е Н!
Тази програма се реализира от Арт Фест/София Филм Фест и Община ЧЕЛОПЕЧ, с подкрепата на ИА „Национален филмов център” и веригата киносалони Europa Cinemas.
* * *
„София Филм Фест в Челопеч“ стартира на 4 август в 21,00 часа с един от най-харесваните нови български филми - „СНИМКА с ЮКИ“, дебют на режисьора Лъчезар Аврамов. В творбата участват Руши Видинлиев, японската актриса Кики Сугино, българинът, „завладял“ Холивуд – Димитър Маринов, както и легендарния наш боксьор Серафим Тодоров. Българин и японка се срещат в Канада, където и двамата водят имигрантски живот, и се женят. Те искат да имат дете и пристигат в България, за да започнат инвитро процедури, но един трагичен инцидент променя плановете им и вече нищо не може да бъде същото…
* * *
На 11 август в 21,00 часа е началото на прожекцията на „МИГРАЦИЯТА НА ПАЛАМУДА” на режисьора Людмил Тодоров. Филмът разказва за двама бащи и техните синoве, които се борят с трудния живот на село. Начините им за оцеляване са парадоксални и много комични. Когато в края на филма те стигат точно там, откъдето са тръгнали, а именно – до никъде, вместо с униние, се изпълват с упование и сила, защото са заедно, защото се подкрепят и обичат. „Героите ми твърдо вярват, че ще накарат паламуда, който не може да мигрира, да доплува от Черно море в река Янтра и това по някакъв начин отразява идеята и духа на целия филм”, споделя режисьорът. „Миграцията на паламуда” прави хумористичен, но точен портрет на съвременна България. Оператор на филма е майсторът Рали Ралчев, а ролите са поверени на Христо Мутафчиев, Стефан Вълдобрев, Владимир Зомбори, Никола Стоянов, Велко Кънев, Ицхак Финци, Гергана Стоянова.
* * *
На 18 август от 21,00 часа сме планирали представяне филма на Стефан Командарев „ПОСОКИ“, чиято премиера беше в официалната селекция на престижната конкурсна програма „Особен поглед“ в Кан и който спечели овациите на публиката и критиката там.
В рамките на 24 часа, докато смъртта на един човек дава шанс за живот на друг, в шест таксита в София съдбите на различни хора от съвременното българско общество се преплитат. Шест истории, заснети в един продължителен кадър…
„Този филм се „роди“ в един студен януарски ден през 2015 г. на задната седалка на едно такси. Спомням си, че шофьорът ми разказваше как шофирането в София представлява част от българските социални услуги – когато някой загуби работата си, което се случва все по-често и по-често, започва да кара такси. Събеседникът ми беше професор по ядрена физика в Българската академия на науките. Разказа ми за негови колеги – учители, свещеници, музиканти, бивши военни офицери, които нощем карат такси, мъчейки се да оцеляват и да си плащат сметките…“
* * *
В програмата на „София Филм Фест в Челопеч” за 2019 година решихме да включим и един важен филм с историческа тематика - „ВРАГОВЕ“ на Светослав Овчаров, майстор-режисьор и умел познавач на миналото и българската история, който ЛИЧНО ще представи творбата си пред публиката в Челопеч. Разказът ще върне зрителите повече от век назад във времето на Балканската война. Турски броненосец тероризира с далекобойните си оръдия българската армия. Въпреки противоречията помежду си, група отчаяни военни се заемат да пренесат по суша лодка. Те искат да я превърнат в жива торпила и да потопят броненосеца. По пътя се сблъскват с турски войници, които от врагове стават техни съюзници. Противоречията между българите могат да се окажат по-силни от омразата към враговете… Оператор е един от най-добрите майстори на кинообрази в България - Рали Ралчев, а ролите са поверени на Асен Блатечки, Иван Бърнев, Валентин Ганев, Христо Ушев, Стефан Мавродиев, Леарт Докле, Димитър Овчаров. Във филмографията на Светослав Овчаров има 26 документални и шест игрални филма. Повечето от тях са участвали в престижни международни фестивали като Бусан, Москва, Кайро, Варшава, Солун, Сао Пауло, Хайфа и др.
„Всичко беше трудно във „Врагове”, - споделя режисьорът. - Може би защото във филма се разказва за загубена битка. Или пък може би, защото всички роли във филма са мъжки и няма една жена, та да облагороди отношенията… Видях как хората, обединени от желание за победа, могат да надминат себе си. На война като на война!”
* * *
Очакваме Ви на КИНО в ПАРК „К О Р М И Н Е Ш”!