На 11 декември 2015 се открива ШЕСТОТО ИЗДАНИЕ на „София Филм Фест” в Русе
Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Арт Фест/София Филм Фест и Община РУСЕ, с подкрепата на Националния Филмов Център, програма „Творческа Европа” на Европейския съюз и веригата киносалони Europa Cinemas.
Домакин на част от прожекциите СФФ в Русе е Зала „ЕВРОПА” на ДОХОДНО ЗДАНИЕ. Входът е С В О Б О Д Е Н !!! Поканени са всички ПОЧИТАТЕЛИ НА КИНОТО!
Откриваме в ПЕТЪК, 11 декември, с акцент върху БЪЛГАРСКОТО КИНО - филма „Съдилището” на режисьора Стефан Командарев – начален час 18,30. Творбата е българската номинация за чуждоезичен ОСКАР за 2015 година.
Операторът на филма Красимир Андонов ще бъде специален гост в РУСЕ, за да представи филма, и ще очаква впечатленията на публиката.
Филмът, подобно на своя предшественик - „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”, разказва една от многото човешки истории, които режисьорът чува в своите пътувания из България и по-специално в Родопите. Митьо и неговият син Васко живеят в беден район в близост до българо-турско-гръцката граница. Митьо е загубил всичко, което някога е имало значение за него – съпругата си, работата си и доверието на сина си. За да спаси поне връзката с детето си, Митьо трябва да намери опрощение и да плати за грях, извършен преди 25 години.
В 21,00 часа стартира прожекцията на филма на братя Дарден - „Два дни и една нощ”, получил многобройни номинации, включително за „Златна палма” на Кан’14. В главната роля зрителите ще видят талантливата и очарователна Марион Котияр.
Сандра има един уикенд да спаси работата си. Шефът на малката фабрика, където работи, е предоставил на служителите избор: или някой ще бъде уволнен, или никой няма да получи бонус тази година. Сандра наскоро се е върнала от болнични и затова тя ще бъде уволнената.
12 декември – съботният киномаратон започва в 16,00 часа с филма „Чудесата” на талантливата режисьорка Аличе Рорвахер, носител на Голямата награда на журито и номинация за „Златна палма” от Кан 2014. Джелсомина живее с родителите си и трите си по-малки сестри в отдалечена ферма в Умбрия. Баща й държи семейството далеч от изкушенията на съвременния свят и вярва, че единственият безопасен начин на живот е завръщането към природата. Основният доход от леха зеленчуци и кошери с пчели поддържа възрастните и децата много близки. Увереността на идеалистичния и деспотичен баща е подкопана, когато разбира, че най-голямата му дъщеря може да поеме свой път в живота – не този, който той е избрал за себе си и семейството.
С начален час 18,00 е прожекцията на най-новия филм на Фатих Акин –„Раната”. Получил добри отзиви на множество международни фестивали, както и номинация за „Златен Лъв” във Венеция 2014, поредната творба на изключителния режисьор е своеобразен завършек на неговата трилогия „Любовта, Смъртта и Дявола”.
Мардин, 1915. Една вечер турската полиция прибира всички мъже с арменски произход, включително и младия ковач Назарет Мануджиян, който е разделен от семейството си. Години по-късно, оцелял след ужасите на геноцида, той научава, че двете му дъщери са живи. Назарет е обсебен от идеята да ги намери и така попада в пустинна Месопотамия, в Хавана и в безжизнената, самотна прерия на Северна Дакота. Издирвайки семейството си, той се среща с хора с най-различни характери – милосърдни и отзивчиви, но и истинско въплъщение на дявола.
„Раната” е епичен филм, драма, приключение и уестърн, събрани в едно. Действието се развива преди 100 години, но историята е съвсем актуална: разказва за война и изселване, представя властта на любовта и надеждата, които ни дават сили да постигнем невъзможното. Представя болката, която можем да причиним на другите – несъзнателно и нарочно, и показва тънката линия, разделяща доброто от злото. „Раната” стана много личен филм. Тематично изследва съвестта ми, а формално представя страстта ми към киното.”
Фатих Акин
„Раната” е истински епос в традицията, която днес никой не смее да опита. Филмът е лична реакция към трагична част от световната история и е изключително напрегнат, красив и величествен. За мен е много ценен филм в различни аспекти.”
Мартин Скорсезе
Съботната вечер ще завърши с филма „Диви истории” на аржентинския режисьор Дамиан Шифрон, носител на номинация за чуждоезичен „Оскар” 2014, както и на 9 награди на Аржентинската филмова академия и на множество отличия от десетки международни филмови форуми. Началният час на прожекцията е 20,30 часа Филмът е съставен от шест отделни сюжета. Истории за любовна измяна, завръщане на миналото, трагедия или дори насилие, което можем да открием във всеки ежедневен детайл. Желанието за успех, състезанието между хората и неравенството в света, в който живеем, стресират и депресират много хора, някои от които в един момент не издържат. Филмът е точно за тях...
Първата прожекция за неделния ден 13 декември започва в 16,00 часа – филмът е „Водачът”, режисиран от любимеца на зрителите Томи Лий Джоунс. 31-годишната Мери Бий Къди живее сама в силно религиозно градче в Средния запад. Тя получава задача от своята църква да придружи на изток три жени, които са изгубили разсъдъка си. На път от Небраска към Айова, където тези жени най-накрая ще намерят подслон, Мери Бий спасява живота на престъпника Бригс. Той се съгласява да й помогне в мисията, като ги преведе през снежни бури и опасни срещи със заселници, индианци и тежкия живот в граничните територии.
Точно в 18,15 часа ще гледаме „Солта на земята” – филм на режисьорите Вим Вендерс и Жоао Рибейро Салгадо, с номинация за „Оскар” за документален филм, със специална награда на журито и с наградата на Екуменическото жури в програмата „Особен поглед” на Кан 2014. Документалният портрет на фотографа Себастиао Салгадо, чието творчество разкрива неотслабваща вяра в човешката цивилизация, е представен чрез дългогодишната му кариера като фотожурналист. През последните 40 години Салгадо обикаля континентите, следвайки непрестанно променящото се човечество. Той става свидетел на някои от най-важните събития от близката ни история: международни конфликти, глад и изселване. Покъртителните му снимки на човешки трагедии са представени из целия свят. Животът и работата на Себастиао Салгадо са представени от сина му Жулиано, който го придружава при последните му пътувания, и от Вим Вендерс, който също е фотограф и любител на черно-белите снимки.
Третата прожекция за вечерта започва в 20,30 часа, когато зрителите ще имат възможност да видят носителя на „Златен глобус” и номиниран за чуждоезичен Оскар „Левиатан” на Андрей Звягинцев. До Баренцово море, в покрайнините на малък крайбрежен град, където китове понякога навлизат в залива, живее обикновено семейство: Николай, жена му Лиля и синът-тийнейджър Ромка. Семейството е под постоянния тормоз на корумпирания местен кмет, който иска да им отнеме земята, къщата и малкия автосервиз. За да спаси дома си, Николай се обажда на стария си приятел от казармата, който сега е преуспял адвокат в Москва. Двамата заедно решават да отвърнат на удара, като съберат компрометиращи факти за кмета.
Шестото издание на „София Филм Фест в РУСЕ” е част от проекта „Операция КИНО”, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2010 година. Той включва международния кинофестивал „София Филм Фест” с издания в София, Бургас и Пловдив, регионалните издания на СФФ – в над 20 града, които се реализират през последните четири години като част от международния проект „Операция Кино” (обща инициатива на фестивалите в София, Сараево, Клуж, Сплит и Вилнюс), пътуващите из България прожекции на филми от последните издания на СФФ – „СФФ на път” и младежкото издание на фестивала – „СФФ за учащи”.